Dotyk luksusu
Pragniesz wzbudzać zachwyt? Marzysz o młodo wyglądającej i elastycznej skórze bez oznak starzenia? Chcesz aby oceniano Cię na młodszą? Jędrna skóra to jeden z podstawowych warunków dobrego samopoczucia. Co zrobić by zachować ją w jak najlepszej kondycji?
Co szkodzi skórze?
Proces starzenia się skóry jest całkowicie naturalnym zjawiskiem polegającym na zmniejszeniu aktywności komórek, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności dostosowawczych organizmu. Szkodliwe promieniowanie UV, coraz bardziej zaawansowany wiek, nie picie wody, hormony, palenie papierosów, a także niewłaściwa dieta, chłód i wiatr przyczyniają się do zarysowania linii, które z czasem stają się głębokimi i widocznymi zmarszczkami. Pierwszym symptomem starzenia się skóry jest zanik elastyczności, szorstkość i suchość, spowodowana utratą zdolności zatrzymywania wody w naskórku.
Nieubłagalne piętno czasu
Skóra właściwa znajdująca się pod naskórkiem odwodnienia się i „szczupleje”. W podeszłym wieku może być cieńsza nawet o 80%, a ziarnista i kolczysta warstwa naskórka zanika. Z czasem również pH skóry staje się kwaśne, przez co traci ona swoją odporność na destrukcyjny wpływ środowiska, w którym żyjemy. Kolejnym wyznacznikiem starzejącej się skóry jest niejednolity rozkład barwnika. Przyczyna tego zjawiska jest zmniejszająca się ilość barwnika melaniny oraz naczyń włosowatych. W wyniku tego procesu skóra traci blask i staje się żółtawa. Mając to wszystko na uwadze nie poddawajmy się i zawalczmy o piękny, zdrowy wygląd swojej skóry.
Nauka w walce z czasem
– Telomery – krótkie sekwencje DNA, znajdują się na końcu każdego z chromosomów,
– Telomeraza – enzym długowieczności występujący naturalnie w organizmie. Bierze udział w odtwarzaniu telomerów po każdym podziale komórkowym. Im większa aktywność telomerazy, tym większa ilość telomeru zostaje odtworzona po podziale. Spadek aktywności telomerazy prowadzi do przyspieszenia uszkodzeń i spadku aktywności komórek.
Badania genetyczne
Prace badawcze dowodzą, że podstawową przyczyną starzenia się skóry jest skracanie telomerów. Skrócone telomery = niechronione DNA, a co za tym idzie – utrata elastyczności i jędrności skóry.